CAPTRON firma z historią

Poznaj CAPTRON począwszy od jego pierwszych dni

Dołącz do nas, patrząc wstecz na ponad trzy dekady historii firmy: od początków w piwnicy domu założyciela firmy, aż do przyszłościowego nowego budynku o powierzchni 3000 m², od pierwszych dwóch pracowników do dzisiejszej struktury ponad 140 pracowników, od rozwoju specjalnych produktów dla klienta, poprzez innowacje technologie, aż po zdobycie Bawarskiej Nagrody.

1983
1991
1994
2003
2004
2006
2007
2008
2010
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
ZAŁOŻENIE
1983 - Wpis do krajowego rejestru firm.

Każda historia ma gdzieś swój początek. Nasza zaczyna się w bawarskim mieście Mammendorf, niedaleko Monachium. Po pierwszych próbach Reinharda Bellma w piwnicy własnego domu, firma „CAPTRON electronic produkcja i sprzedaż GmbH” została wpisana do oficjalnego rejestru w 1983 roku.

Rozwój i produkcja pojemnościowych czujników poziomu napełnienia dla automatyki przemysłowej i sektora inżynierii mechanicznej to pierwsze kamienie milowe - a to dopiero początek naszej historii.

PIERWSZE LATA
Rozwój produktów i placówki.

Po przeprowadzce do Bodenseestrasse w Monachium-Aubing w 1991 roku, powierzchnia biurowa i produkcyjna CAPTRON wzrosła do około 500 metrów kwadratowych. Wraz ze wzrostem popytu stale rosła również liczba pracowników.

PIERWSZY SUKCES SENSORswitch
1994 - Pierwszy przełącznik pojemnościowy SENSORswitch.

Pierwszy przycisk pojemnościowy do publicznego i prywatnego transportu pasażerskiego: SENSORswitch CAPTRON wchodzi na rynek w 1994 roku.

Przycisk elektroniczny jest wynikiem wielu lat prac rozwojowych prowadzonych przez CAPTRON. Bezdotykowe przełączanie przy użyciu technologii pojemnościowej stwarza nowe możliwości dla operatorów i producentów pojazdów użytkowych i oferuje maksymalny komfort dla pasażerów.

W porównaniu do przycisków mechanicznych, brak elementów mechanicznych sprawia, że SENSORswitch są wyjątkowo trwałe, odporne na zużycie i bardzo niezawodne. Przez kolejne lata produkt był dalej rozwijany i dostosowywany do różnego rodzaju wymagań klientów.

NAGRODA ZA ZNAKOMITE WSPARCIE TECHNICZNE
W 2003r. CAPTRON otrzymuje Bawarską Nagrodę.

W ramach 55. Międzynarodowych Targów Rzemiosła w Monachium CAPTRON Electronic GmbH został nagrodzony 19 marca 2003 r.  Bawarską Nagrodą w uznaniu za doskonałe parametry techniczne pierwszego pojemnościowego sterowania dwuręcznego „safeCAP4”.

CAPTRON z powodzeniem opracował pojemnościową dwuręczną kontrolę bezpieczeństwa, która została zaakceptowana przez stowarzyszenie handlowe do najwyższej kategorii bezpieczeństwa (kat. 4). SafeCAP4 pozwala na bezpieczną kontrolę ciężkich maszyn i systemów z ryzykiem obrażeń takich jak prasy i wykrojniki.

CAPTRON W PRZEMYŚLE LOTNICZYM
Komfort pasażerów i załogi samolotów.

W 2004 r. CAPTRON otrzymuje zamówienie na wyposażenie flagowego europejskiego producenta samolotów Airbus S.A.S. elektroniką pojemnościową. Airbus A380 to największy i najcięższy samolot pasażerski na świecie o długości niespełna 73 metrów, wysokości 24 metrów i masie startowej 560 ton. Airbus A380 może przewozić do 853 pasażerów. Nie szczędzono na wyposażeniu powietrznego giganta.

Bagażniki pierwszej klasy zamykają się od dołu i mogą pomieścić do 50 kg. Aby umożliwić zamknięcie przedziałów przy pełnym obciążeniu, silnik wspomaga proces zamykania. Dotykając przewodzącej klapy zewnętrznej, która działa jak czujnik dzięki elektronice CAPTRON, pasażerowie i załoga uważają, że zamykanie przedziałów jest łatwiejsze i bardziej niezawodne - nawet przy dużych obciążeniach w przedziałach bagażowych.

NASZ ZESPÓŁ TO NIEOCENIONA WARTOŚĆ

Petra Bellm dołącza do zarządu.

Petra Bellm odegrała znaczącą rolę w rozwoju organizacyjnym CAPTRON począwszy od lat osiemdziesiątych, na stanowisku upoważnionego sygnatariusza i jako akcjonariusz od 1990 roku. Od 2006 roku dołączyła swoje mocne strony do zarządzania CAPTRON Electronic GmbH. W swojej roli odpowiada za działy HR, finansów i IT. Patrząc w przyszłość, Petra Bellm ustanawia zrównoważone standardy, które nawet do dziś wyróżniają nas jako nowoczesną, innowacyjną firmę.

ODRODZENIE CAPTRON
Od teraz firma nosi nazwę "CAPTRON Electronic GmbH".

Nowa prostsza nazwa nadaje firmie bardziej nowoczesny wygląd. Wraz z dalszym rozwojem i perspektywą na rynku międzynarodowym, nazwa firmy została zmieniona 5 stycznia 2006 roku na CAPTRON Electronic GmbH. Kompetencje firmy dotyczące „opracowywania i produkcji oraz sprzedaży i marketingu sprzętu elektronicznego i akcesoriów” nie uległy jednak zmianie.

CAPTRON DOSTARCZA GLOBALNE ROZWIĄZANIA
Pierwszy system stabilizacji RC „HeliCommand 3X”

W 2006 roku CAPTRON przenosi się do zupełnie nowego sektora wraz z założeniem marki HeliCommand. CAPTRON opracowuje pierwszy automatyczny system stabilizacji dla zdalnie sterowanych śmigłowców modelowych.

Ta globalna innowacja wywołała poruszenie nie tylko w sektorze budowania modeli. Na 58. Międzynarodowych Targach Rzemiosła w 2006 r. w Monachium CAPTRON otrzymuje Bawarską Nagrodę za swój pierwszy wkład w tej branży.
Społeczność fanów szybko rośnie od entuzjastów hobby i profesjonalnych pilotów na całym świecie. Inteligentne systemy RC zapewniają maksymalną przyjemność z latania i większe bezpieczeństwo.

UPAŁ I PIASKI I WIELE WIĘCEJ

Z Monachium aż po cały światy.

W 2007 r. CAPTRON otrzymuje duże zamówienie na RTA Dubai wraz z kolejnymi zamówieniami dla DOT Abu Dhabi. W kolejnych latach w sumie 1800 autobusów MAN, VDL, Solaris i EvoBus zostaje wyposażonych w pojemnościowe przełączniki SENSORswitch firmy CAPTRON.

Emiraty mają subtropikalny, suchy klimat z łagodnymi zimami i gorącymi latami. Słońce świeci prawie przez cały rok, a latem termometr osiąga maksimum do 42 ° C. Piasek i kurz we wnętrzu kraju i wysoka wilgotność w pobliżu wybrzeża stanowią wyzwanie dla czujników. Czynniki te musiały zostać uwzględnione w projekcie oraz znaleźć indywidualne i specyficzne dla klienta rozwiązania dotyczące instalacji przełączników SENSORswitch.

EKSPANSJA JEDNOSTEK BIZNESOWYCH
Pozwól że otworzymy dla Ciebie drzwi!

Od 1994 r. pojemnościowe przełączniki SENSORswitch firmy CAPTRON są z stosowane w technologii transportu, na przykład do otwierania drzwi pojazdu lub jako punkty alarmowe i informacyjne na stacjach kolejowych lub stacjach metra.

W 2008 r. modyfikacje obejmujące montaż na ścianie pozwalają na zastosowanie pojemnościowych przełączników SENSORswitch w budynkach publicznych i prywatnych tj. dworce, lotniska, centra handlowe czy parkingi. Odpowiednie dla higieny projekty są często stosowane w szpitalach i klinikach, na przykład w czystych pokojach a nawet salach operacyjnych, ale także w dużych kuchniach i stołówkach. Inne możliwe zastosowania obejmują technologię wind, bramki obrotowe, muzea, kina i wiele innych.

NOWA SIEDZIBA
2008 - krok w przyszłość

CAPTRON zatrudnia obecnie 55 osób. Firma przenosi się z Monachium do miejscowości Olching, położonej dziesięć kilometrów na zachód, do nowego budynku, który został zbudowany specjalnie dla firmy. Autorski projekt architektoniczny jest ekologiczny i nie da się koło niego przejść obojętnie.
3000 metrów kwadratowych powierzchni oferuje wiele możliwości rozwoju, produkcji i mechaniki, zarządzania jakością oraz biur do zarządzania, sprzedaży i marketingu.

WYPRODUKOWANO W NIEMCZECH
Kolejne 4600 metrów kwadratowych zakładów produkcyjnych.

Zaledwie dwa lata po przeprowadzce do obecnej siedziby firmy w Olching, CAPTRON kupuje działkę obok. W rezultacie firma zyskuje kolejnych 4600 metrów kwadratowych zakładu produkcyjnego. Nadal bez zmian, wszystko dzieje się w Niemczech.

PIERWSZE BIURO ZAGRANICZNE
2012 założenie CAPTRON Electronic CO. Ltd. w Chinach

Pierwsze zagraniczne biuro zostało otwarte w 2012 roku: CAPTRON Electronic Co. Ltd. z siedzibą w Suzhou, około 80 kilometrów na zachód od Szanghaju w Chinach. Siedziba firmy w Chinach opiekuje się całym regionem Azji.

KAMIEŃ MILOWY
30 lat CAPTRON

Trzy dekady a to jeszcze nie koniec: w 2013 roku CAPTRON obchodzi trzydziestą rocznicę firmy. Jego korzenie sięgają 1983r. Od wczesnych lat w piwnicy Reinharda Bellma, założyciela firmy, po pionierski nowy budynek o 3000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej i produkcyjnej. Zatrudniając około 80 pracowników w dwóch lokalizacjach firmy w Niemczech i Chinach, partnerów handlowych w ponad 20 krajach i osiągając silny wzrost na rynku międzynarodowym, CAPTRON staje się jednym z najbardziej znanych producentów i innowatorów czujników w 2013 roku.

URUCHAMIANIE BRANDÓW
HeliCommand to teraz bavarianDEMON.

Wraz z bavarianDEMON, CAPTRON wprowadza na rynek zupełnie nową markę systemów żyroskopowych 13 marca 2013 roku. Wsparty nowymi pomysłami i, co najważniejsze, nowym, demonicznym wizerunkiem, raczkująca marka rozpoczyna nową erę.

Lata doświadczenia i części portfolio produktów pochodzą z kolebki stabilizacji RC, HeliCommand. Nowe systemy RC są również opracowywane, produkowane i sprzedawane z niemieckiej centrali w Olching w Bawarii. Produkty są dostępne za pośrednictwem stale rosnącej sieci dealerów na całym świecie, a także za pośrednictwem własnego działu sprzedaży firmy w sklepie internetowym.

JAKOŚĆ TWORZONA W BAWARII
Film korporacyjny CAPTRON

CAPTRON Electronic GmbH, nowoczesny średniej wielkości producent czujników, projektuje przyszłość interakcji człowiek-maszyna od 1983 roku.

Technologia czujników pojemnościowych i optycznych fascynuje nas do dziś - zarówno swoimi możliwościami, jak i wszechstronnością. Każdego dnia pracownicy CAPTRON poświęcają się dostarczaniu innowacyjnych i wyrafinowanych produktów wysokiej jakości.

Chcielibyśmy podzielić się z wami naszym entuzjazmem w naszym niespełna trzy minutowym filmie na temat technologii czujników CAPTRON: Poznaj „JAKOŚĆ WYKONANĄ W BAVARII”. Dowiedz się jakie są nasze możliwości.

WIDEO TESTU OBCIĄŻENIOWEGO
SENSORswitch podczas testu obciążeniowego

Pojemnościowe przełączniki SENSORswitch firmy CAPTRON zostały po raz pierwszy zastosowane w publicznym i prywatnym transporcie pasażerskim w 1994 roku. Przyczyniają się one w znacznym stopniu do szybkiego i bezpiecznego wsiadania pasażerów w autobusach, tramwajach i pociągach. Dzisiaj miliony pasażerów z całego świata polega na niezawodności naszych przełączników do otwierania drzwi.

Naszą obietnicą jest dostarczanie szczególnie wysokiej jakości i trwałych produktów. Aby zademonstrować odporność i trwałość naszych przełączników SENSORswitch, przeprowadziliśmy nasz pierwszy eksperyment w 2014 roku. Możesz zobaczyć wyniki dla siebie w pierwszej części naszej serii filmów z testów warunków skrajnych.

TESTY OBCIĄŻENIOWE
Część druga testów obciążeniowych SENSORswitch

Nasze pojemnościowe przełączniki SENSORswitch są używane w transporcie pasażerskim od 1994 roku. Obecnie są one również wykorzystywane w wielu innych sektorach, takich jak automatyka przemysłowa, technologia żywności, sektor opieki zdrowotnej, lotniska oraz wiele innych. Stabilna konstrukcja elektroniki w połączeniu z odpornymi tworzywami sztucznymi jest wyjątkowo wytrzymała, niezawodna i długotrwała. Po raz pierwszy zademonstrowaliśmy to w 2014 roku w pierwszym filmie z testu warunków skrajnych.

W 2015 r. kontynuowaliśmy eksperyment: od wrzącej wody o temperaturze + 100 ° C i ciekłego azotu w temperaturze -196 ° C po chemicznie substancje takie jak kwas solny. Nie wierzysz nam? Zobacz drugą część naszej serii testów wytrzymałościowych SENSORswitch.

NOWE PARTNERSTWO
Rozwój zasięgu globalnego marki

Wraz z pięcioma nowymi partnerami dystrybucyjnymi CAPTRON rozwija sieć sprzedaży i usług w Indiach, Ameryce Północnej i Południowej, Japonii i Australii. W 2015 roku firma rozwijała się jak nigdy dotąd na rynku międzynarodowym.

KOLEJNE POKOLENIE W RODZINNYM ZARZĄDZIE FIRMY
Philipp Bellm nowym członkiem zarządu

Philip Bellm zostaje partnerem zarządzającym odpowiedzialnym za marketing, sprzedaż i IT od stycznia 2016 r. Jego kariera w CAPTRON rozpoczęła się bardzo wcześnie, kiedy to w 2000 r. ukończył zawód inżyniera elektryka. W kolejnych latach poznał firmę od podszewki we wszystkich różnych działach.

Po ukończeniu studiów, aby zostać menedżerem biznesowym, objął stanowisko szefa sprzedaży w 2011 roku. Firma CAPTRON Electronic Co. Ltd. została założona w 2012 roku w Chinach, nad której rozwojem ciężko pracował by osiągnąć międzynarodowy zasięg sprzedaży i rozszerzyć tym samym globalną sieć partnerów.

DALSZY ROZWÓJ CAPTRON
Zatrudnienie ponad 100 osób

CAPTRON Electronic GmbH, nowoczesny, średniej wielkości producent czujników i systemów pojemnościowych i optycznych, z sukcesem projektuje przyszłość interakcji człowiek-maszyna od 1983 roku. Oprócz siedziby głównej firmy i zakładów produkcyjnych w Niemczech, CAPTRON ma również inną bazę korporacyjną w Chinach, dedykowaną specjalnie na rynek azjatycki. Dzięki licznym partnerom handlowym na całym świecie gwarantujemy bliskość naszych klientów. Po ponad trzech dekadach działalności CAPTRON zatrudnia w 2016r. łącznie 109 pracowników w Niemczech i Chinach.

BAWARSKA NAGRODA 2017
Nagroda za innowacje produktowe CAPTRON

Pschierer, Sekretarz Stanu wręczył CAPTRON nagrodę państwa Bawarii w 2017 roku podczas oficjalnej ceremonii wręczenia nagród.

CAPTRON zaimponował sędziom w kategorii „Technologia” pierwszym bezdotykowym zabezpieczeniem drzwi przed przymknięciem. We współpracy z EvoBus firma CAPTRON opracowała rozwiązanie, które umożliwia pasażerom transportu publicznego bezpieczne wsiadanie i wysiadanie z autobusu i kolei.

Nowa strona CAPTRON
Dla urządzeń mobilnych

Oprócz nowego i nowoczesnego wyglądu, strona internetowa CAPTRON została zoptymalizowana specjalnie pod kątem urządzeń mobilnych, dzięki czemu może być używana na smartfonach i tabletach.

Ta responsywna konstrukcja ułatwia korzystanie z różnego rodzaju wyświetlaczy i jest zgodna z trendem wyznaczonym przez użytkowników Internetu mobilnego.

Wyraźne elementy projektu, płaska nawigacja, duże obrazy produktów i aplikacji oraz mnóstwo miejsca na materiał wideo natychmiast przyciągają wzrok użytkowników.

NOWY ODDZIAŁ

CAPTRON North America LP

W dniu 4 grudnia 2017r. CAPTRON North America LP została założona jako druga zagraniczna lokalizacja sąsiadująca z naszym oddziałem w Chinach od 2012r.

Dla nowej fundacji decydujący jest rosnący popyt na rynku amerykańskim, a także strategiczna realizacja naszych celów ekspansji międzynarodowej.

Kolejny kamień milowy

35 lat CAPTRON

On April 26th 2018 CAPTRON celebrated its 35th birthday! 35 YEARS OF EXCELLENCE is the motto with which we look back on an excellent performance. Together we look with full motivation and enthusiasm into the future to achieve our goals in the long term. 

We thank all employees, customers and partners for their outstanding support and look forward to more successful years!

PRZEŁOMOWA UROCZYSTOŚĆ

CAPTRON na ścieżce wzrostu

12 lipca 2019 roku CAPTRON świętował uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod nowy budynek w niemieckiej siedzibie głównej w Olching. Z dodatkową powierzchnią magazynową, biurową i produkcyjną - 4500 metrów kwadratowych, znajdzie się tam miejsce dla 150 dodatkowych pracowników, którzy będą mogli wygodnie zaparkować w nowym garażu z 132 miejscami postojowymi i kilkoma stacjami ładowania samochodów elektrycznych.

CAPTRON KONTYNUUJE WZROST W CHINACH

Rozpoczęcie produkcji na rynek lokalny

Automatyka przemysłowa i technologia transportu w krajach azjatyckich rozwijają się w zawrotnym tempie. Mając na uwadze dalszy potencjał wzrostu, CAPTRON rozszerza swoją lokalną działalność i rozpoczyna własną produkcję w Suzhou we wschodnich Chinach. Jest to odpowiedź firmy CAPTRON na rosnący popyt oraz skoncentrowanie się na wytwarzaniu produktów lokalnie, dostosowanych do potrzeb klienta.

CANEO SERIES10: ZWYCIĘSKI PRODUKT EDYCJI IF DESIGN AWARDS 2020

Firma CAPTRON zdobyła tegoroczną nagrodę iF DESIGN AWARD i w ten sposób weszła do grona zwycięzców cieszącego się prestiżem konkursu w dziedzinie designu. Seria CANEO series10 została nagrodzona w kategorii „Produkt”. CANEO series10: Unikalny pod względem designu, możliwości dostosowania i łatwości użytkowania.

RAZEM NA RZECZ OCHRONY ŚRODOWISKA I KLIMATU

Ochrona środowiska i klimatu nabiera coraz większego znaczenia w naszym społeczeństwie, dlatego także my jako firma czujemy odpowiedzialność za zrównoważoną i neutralną dla klimatu działalność gospodarczą. Do tego zalicza się zaangażowanie w ochronę środowiska poprzez zrównoważone i przemyślane gospodarowanie surowcami.

Założenie nowej marki CAPTRON Solutions

Dzięki nowej marce pozycjonujemy się jako dostawca kompleksowych rozwiązań i uzupełniamy naszą ofertę technologiczną o usługi w zakresie doradztwa procesowego i rozwoju oprogramowania. W ten sposób klienci otrzymują kompleksową ofertę bezpośrednio z jednego źródła.

PHILIP BELLM OBEJMUJE KIEROWNICTWO W ZARZĄDZIE

Od 1. stycznia 2021 roku Philip Bellm obejmie stanowisko prezesa zarządu jako CEO firmy. Philip Bellm był partnerem zarządzającym w drugim pokoleniu od 2016 roku i jest w dużej mierze odpowiedzialny za ekspansję i internacjonalizację firmy. Reinhard Bellm będzie pełnić funkcję CTO (Chief Technical Officer), a Petra Bellm jako CHRO (Chief Human Resource Officer) będzie udzielać się w zarządzie firmy.

CAPTRON DOŁĄCZA DO SIECI LOGISTYCZNEJ BVL E.V.

CAPTRON jest członkiem sieci logistycznej Bundesvereinigung Logistik (BVL) e.V. od stycznia 2021 roku. Ta sieć będzie wspierać nas przede wszystkim w tworzeniu i rozszerzaniu naszej oferty dla intralogistyki. W tym obszarze działalności koncentrujemy się na poszerzaniu kompetencji cyfrowych i łączeniu oprogramowania ze sprzętem. Cieszymy się z możliwości wymiany wiedzy i doświadczeń oraz kompetentnych partnerów w logistyce.

Otwarcie międzynarodowego centrum kompetencji w zakresie oprogramowania w Polsce

Centrum kompetencyjne oprogramowania w Poznaniu, które rozpocznie działalność w 2021 r., pełni dwie funkcje: Z jednej strony funkcjonuje jako punkt sprzedaży, z którego obsługiwani są klienci w regionie Europy Wschodniej, krajach bałtyckich i Finlandii. Po drugie, służy jako centrum doskonałości dla rozwoju oprogramowania w globalnej sieci firm CAPTRON.

Philip Bellm i Albrecht Hohenadl przejmują zarządzanie

Z początkiem nowego roku dokonujemy zmian w kierownictwie. W ramach podwójnego kierownictwa Philip Bellm obejmie stanowisko prezesa, a Albrecht Hohenadl - dyrektora handlowego, podczas gdy Reinhard Bellm i Petra Bellm z pierwszego pokolenia kierownictwa firmy przekażą je następnemu pokoleniu i przejdą do rady nadzorczej. CAPTRON pozyskał doświadczonego menedżera Dr Klausa Feixa jako kolejnego członka zarządu.

KAMIEŃ MILOWY

40 lat CAPTRON – historia sukcesu trwa

W tym roku CAPTRON obchodził swoje 40-lecie.

Patrzymy wstecz na udaną zmianę pokoleniową na szczycie firmy i silny zespół, który sprostał wyzwaniom ostatnich lat.

Chcielibyśmy podziękować wszystkim pracownikom, klientom i partnerom za dobrą współpracę. Pełni optymizmu patrzymy w przyszłość, chcąc kontynuować nasze działania i zgodnie z naszą wizją: „modernizować globalny przemysł”!