Najczęściej zadawane pytania

Co oznacza termin "pojemnościowy" lub "zasada pojemności"?

csm_CAPTRON-PG-SENSORswitches_bf26738224

Czujnik pojemnościowy mierzy pojemność między powierzchnią czujnika a jego otoczeniem. Jeśli na przykład zbliżysz rękę do czujnika, pojemność wzrośnie i wygeneruje sygnał wyjściowy.

Jak sama nazwa wskazuje, zasada działania czujnika pojemnościowego opiera się na pomiarze pojemności. Na przykład w przypadku pojemnościowego przełącznika SENSORswitch na powierzchni czujnika tworzy się pole, które mierzy w sposób ciągły w formie analogowej. Jeśli pole to zostanie zmienione przez dłoń, a zmiana jest wystarczająco duża, zintegrowane oprogramowanie wykryje to i uruchomi operację przełączania.

Ponieważ ludzkie ciało składa się głównie z wody, ma ono również stosunkowo wysoką przewodność. Czujniki oparte na zasadzie pojemnościowej są zatem szczególnie wykorzystywane jako przełączniki.

Jakie są możliwości sterowania diodami LED?

csm_AUTOMATIC_b55efa2557
csm_SEMI-AUTOMATIC-300dpi_9a6f2d799f
csm_MANUAL-300dpi_9b97017548

Rozróżniamy trzy typy sterowania: automatyczny, półautomatyczny i ręczny.

AUTOMATYCZNY:

Po naciśnięciu przycisku dioda LED1 gaśnie, a dioda LED2 zapala się.

PÓŁAUTOMATYCZNY:

Diodą LED1 można sterować oddzielnie. Po naciśnięciu przycisku dioda LED1 gaśnie, a dioda LED2 zapala się.

RĘCZNY:

Diodą LED1 można sterować oddzielnie. Diodą LED2 można sterować oddzielnie.

Jakie kolory diod LED są możliwe?

Do standardowych kolorów diod LED należą czerwony i zielony. Opcjonalnie instalujemy również diody LED w kolorach niebieskim, żółtym i białym. Więcej informaci można znaleźć w naszym katalogu SENSORswitches.

Czy istnieje cennik przycisków pojemnościowych SENSORswitches?

Nie, ale chętnie przedstawimy Tobie indywidualną ofertę. Skontaktuj się z nami, nasz zespół sprzedaży chętnie Ci pomoże.

E-mail: sales@captron.pl 
Telefon: +48 61 102 65 25

Czy przyciski SENSORswitches działają także w przypadku noszenia rękawiczek?

Tak, przyciski pojemnościowe SENSORswitches można obsługiwać bez żadnych problemów nawet w rękawiczkach.

Jak otrzymać próbkę artykułu?

W tym celu należy skontaktować się z obsługą klienta CAPTRON pod adresem:

E-mail: sales@captron.pl
Telefon: +48 61 102 65 25

Jak uzyskać pliki STEP lub arkusze danych?

Skontaktuj się z obsługą klienta CAPTRON pod adresem:

E-mail: sales@captron.pl
Telefon: +48 61 102 65 25

Jakie są możliwości podłączenia przycisków?

Każda seria przycisków SENSORswitches ma różne możliwości podłączenia. Więcej informacji można znaleźć w naszym katalogu.

Jakie są opcje konfiguracji przycisków pojemnościowych SENSORswitch?

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wszystkie możliwości konfiguracji przycisków SENSORswitch.

Kody podane w pliku służą wyłącznie do identyfikowania istniejących nazw produktów. Prosimy nie tworzyć nowych opisów zamówień w oparciu o te informacje!

Jaka jest różnica pomiędzy statycznymi i dynamicznymi przyciskami SENSORswitch?

Dynamiczne przyciski SENSORswitch to przyciski pojemnościowe, których przełączenie następuje poprzez dotknięcie ręką lub inną częścią ciała. Sygnał przełączający jest ograniczony czasowo (np. 300 ms). Przyciski mają zdolność przełączania, która zmienia się w zależności od prędkości zbliżania i/lub wielkości zbliżanego obiektu, jednak delikatne dotknięcia czy inne oddziaływanie na sensor (np. guma do żucia, krople deszczu, brud itp.) nie są w stanie przełączyć przycisku.

Palec dynamicznym zbliżeniem szybciej przełączy przycisk, niż palec przy wolnym zbliżeniu. Analogicznie dłoń o większej powierzchni osiąga lepszą zdolność przełączania przycisków, niż palec, przy tej samej prędkości.

Statyczne przyciski SENSORswitch to przyciski pojemnościowe, w których następuje przełączenie poprzez dotknięcie ich ręką lub inną częścią ciała. Przełącza się tak długo, jak długo dotykana jest powierzchnia przycisku. Przełączanie przycisku zależne jest od obiektu dotykającego sensor. Dłoń ma większą zdolność przełączania niż palec.

W jakich kolorach obudowy dostępne są przyciski SENSOR?

Kolor obudowy przycisków SENSOR zależy od danej serii. Przyciski SENSOR w obudowie z tworzywa sztucznego dostępne są w następujących kolorach:

 • Błękitny RAL5015
 • Niebieski drogowy RAL5017
 • Zielony drogowy RAL6024
 • Czerwony drogowy RAL3020
 • Żółty drogowy RAL1023
 • Kolor biały RAL9016
 • Jasnoszary RAL7035
 • Szary drogowy A RAL7042
 • Szary drogowy B RAL7043
 • Czarny RAL9017

Przyciski SENSOR z serii CHT1 można zamówić w następujących kolorach metalicznych:

 • Stal nierdzewna
 • Naturalne aluminium
 • Czarne aluminium

Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym katalogu przycisków SENSOR na stronie 81:

Czy symbole można później wymienić?

Nie, symbole są produkowane fabrycznie i nie można ich później wymienić. Istnieje jednak możliwość wykonania symboli na życzenie klienta oraz wyświetlaczy, które są konfigurowalne i wielofunkcyjne.

Czy mogę wybrać symbol, czy są one stałe?

Klienci mogą wybierać spośród różnych symboli lub zamówić specjalny symbol za niewielką dodatkową opłatą. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami pod adresem:

E-mail: sales@captron.pl 
Telefon: +48 61 102 65 25

Które symbole są standardowe?

csm_CAPTRON-Thumb-SENSORswitches-Symbol-List_f1769780c5

Mamy duży wybór standardowych symboli, zobacz naszą listę symboli dla przycisków pojemnościowych SENSORswitch: Kliknij, aby pobrać!

Czy przyciski SENSORswitch są przyjazne dla osób o ograniczonej sprawności?

Przyciski SENSORswitch są szczególnie wygodne ze względu na bezdotykowe właściwości przełączania i dużą powierzchnię dotykową wynoszącą 25 cm2. Są idealne dla osób starszych i o ograniczonej sprawności ruchowej. Konstrukcja przycisków zapewnia łątwe rozpoznanie: wyraźne wizualne informacje zwrotne, tekst w alfabecie Braille’a i dotykowe strzałki. Ponadto możliwe są opcje takie jak dotykowe i akustyczne informacje zwrotne w postaci wibracji i sygnału dźwiękowego.

Czy przyciski SENSORswitch są higieniczne?

Tak, specjalne wersje przycisków SENSORswitch ze stali nierdzewnej lub szkła, takie jak CHT1#8, CHT1-T#8, CHT1-1#X oraz CHT9-G spełniają wymogi higieniczne.

Również seria CANEOseries10 posiada wersje higieniczne (tutaj) oraz CANEOseries4x z konfigurowalnym wyświetlaczem (tutaj)

Czy przyciski SENSOR posiadają certyfikat TSI-PRM?

Tak, cała seria przycisków SENSOR posiada certyfikat TSI-PRM zgodnie z wymaganiami.

Infrastruktura TSI-PRM: Kliknij tutaj!
Kolej TSI-PRM: Kliknij tutaj!

Czy przyciski SENSORswitch są wandaloodporne?

Tak, przyciski SENSORswitch są szczególnie wytrzymałe, odporne na uderzenia, a zatem wandaloodporne zgodnie z klasą ochrony IK08. Przyciski SENSOR nie mogą zostać zniszczone lub wyłączone przez płomień zapalniczki, uderzenie w powierzchnię dotykową lub graffiti.

Czy do montażu przycisków SENSOR potrzebny jest otwór w szybie?

Nie, do montażu nie jest wymagany otwór w szybie. Dzięki metodzie pojemnościowej możliwe jest bezproblemowe przełączanie przez materiały nieprzewodzące, takie jak pojedyncze i podwójne szkło, a także tworzywa sztuczne. Dzięki specjalnej, wysokowydajnej folii samoprzylepnej przycisk można szybko i łatwo przymocować do okna.

Jaki jest czas dostawy przycisków?

Z reguły przyciski z naszego standardowego asortymentu dostarczamy w 2-3 tygodni. Jeśli masz produkt wykonany na zamówienie, skontaktuj się ze swoim przedstawicielem handlowym.

Czy przycisków pojemnościowych CAPTRON można używać podczas deszczu?

Tak, dynamiczne przyciski od CAPTRON mogą być używane podczas deszczu. W przyciskach pojemnościowych następuje przełączenie poprzez dotknięcie ich ręką lub inną częścią ciała. Sygnał przełączający jest ograniczony czasowo. Przyciski mają zasięg przełączania, który zmienia się w zależności od prędkości zbliżania i/lub wielkości powierzchni przełączającej, ale nie od delikatnego kontaktu spowodowanego na przykład gumą do żucia, kroplami deszczu, brudem itp.

Czy warunki atmosferyczne, takie jak promieniowanie UV, brud lub lód, mogą mieć wpływ na funkcjonalność?

Dzięki wodoodpornej elektronice i odpornemu na warunki atmosferyczne materiałowi obudowy, przyciski CAPTRON są szczególnie wytrzymałe i niezawodne.

Jak działają przyciski CAPTRON?

csm_dummy-product-teaser_a0914a2fe9
csm_dummy-product-teaser-1_a2a004fa18

Przyciski pojemnościowe od CAPTRON działają dzięki dotknięciu ręką lub inną częścią ciała. Przyciski mają stały zasięg przełączania, który można jednak zmienić w zależności od prędkości zbliżania i/lub wielkości powierzchni naciskającej.

Palec szybkim zbliżeniem ma większy zasięg przełączania niż palec zbliżający się wolniej. Dłoń o większej powierzchni ma zatem większy zasięg przełączania, niż palec przy tej samej prędkości.

Czułość przycisków jest ustalana przez elektronikę i standardowo nie można jej zmienić. Wszystkie czujniki są sprawdzane pod kątem tych samych wartości czułości, określonych na podstawie wieloletniego doświadczenia.

Jak długa jest żywotność przycisków SENSOR?

 

Przyciski CAPTRON są przyciskami czysto elektronicznymi, które nie powodują zużycia mechanicznego. Dzięki temu przyciski osiągają żywotność kilku 100 milionów cykli przełączania.

Jakie opcje informacji zwrotnej są możliwe oprócz informacji wizualnej?

Przyciski mogą być opcjonalnie wyposażone w funkcję dotykową i akustyczną w postaci wibracji i sygnału dźwiękowego. W zależności od serii opcje różnią się od siebie. Bardziej szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w naszym katalogu przycisków SENSOR na stronie 81.