10.06.2020 | Czas czytania 4 minuty | Redakcja CAPTRON

Obsługa bezdotykowa zamiast rozprzestrzeniania wirusów

Podanie dłoni, uścisk, powitalne pocałunki – coś, co jeszcze kilka miesięcy temu było uważane za przejaw uprzejmości i sympatii, w czasie pandemii koronawirusa nabrało znaczenia nacechowanego zagrożeniem. Nawet w przypadku złagodzenia restrykcji dotyczących kontaktów, ludzie są nadal powściągliwi. Wprawdzie zdaniem ekspertów te tradycyjne formy powitania nie są skazane na zagładę, ale narasta sceptycyzm wobec dotyku. Nie bez powodu: w końcu, zgodnie z informacjami Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej, nawet 80 procent chorób zakaźnych jest przenoszonych przez dotyk. Według przeglądu „Journal of Hospital Infection” koronawirusy utrzymują się na różnych powierzchniach nawet przez dziewięć dni.


Konsumenci są dzisiaj wrażliwi bardziej niż kiedykolwiek na zagrożenia życia codziennego. Jest to widoczne nie tylko w kontakcie osobistym. Zmienia się również sposób, w jaki zachowujemy i poruszamy się w przestrzeni publicznej: Zamiast za pomocą klamki, uchylone drzwi są otwierane stopą, a włączniki lub światła na przejściach dla pieszych są obsługiwane w miarę możliwości przedramieniem. W środkach transportu publicznego, aby kupić bilet w automacie, nacisnąć przycisk przystanku na żądanie lub otworzyć drzwi nosi się teraz rękawiczki.

[Translate to Polnisch:] CAPTRON beruehrungslose Taster

 

Zwłaszcza w obszarach dostępnych publicznie, rośnie zapotrzebowanie na technologie zbliżeniowe, redukujące do minimum konieczność dotykania powierzchni, a tym samym ryzyko infekcji. Właśnie w tym przypadku swe zalety mogą zaprezentować przyciski pojemnościowe.

Do obsługi konwencjonalnych przycisków mechanicznych wymagany jest określony nacisk. Pojemnościowe przyciski mogą zagwarantować niezawodnie przełączane w sposób nie wymagający użycia siły - za pomocą lekkiego, krótszego dotknięcia (również w rękawiczkach). Przycisk wytwarza pole, w którym mierzy pojemność pomiędzy jego powierzchnią a otoczeniem. Jeśli obiekt przewodzący, taki jak dłoń, zbliży się do przycisku, pojemność wzrośnie i zostanie wykonany proces przełączania. Ponieważ ciało ludzkie ma stosunkowo wysoką przewodność, nawet rękawica nie zakłóca ich działania. W przyszłości możliwe będzie sterowanie przyciskami w sposób całkowicie bezkontaktowy poprzez zwiększenie ich czułości.

Już teraz wiele przedsiębiorstw związanych z transportem pasażerskim stawia na przyciski pojemnościowe, które dzięki wysokiemu komfortowi obsługi dla użytkownika zapewniają ergonomię użytkowania w środkach komunikacji publicznej, instalacjach alarmowych i sygnalizacyjnych. Ponadto inteligentna technologia przycisków pojemnościowych zapobiega niezamierzonemu przełączeniu, np. na skutek deszczu, mrozu lub zanieczyszczenia. Przycisk kalibruje się automatycznie odpowiednio do aktualnych warunków zewnętrznych, dzięki czemu proces przełączania jest możliwy bez żadnych problemów w każdych warunkach atmosferycznych.

+ Więcej o produktach

> Powrót do przeglądu blogu

 

Masz pytania lub potrzebujesz indywidualnej porady?

+ Skontaktuj się z nami