Dom jak produkty wyznaczające trendy

Aktualności 03.04.2011: Od dwóch i pół roku CAPTRON Electronic GmbH ma nowy budynek - zasilany energią odnawialną. Dyrektor generalny Reinhard Bellm opowiada o planowaniu, wdrażaniu i pierwszych wynikach.

Kiedy Reinhard Bellm rozpoczął planowanie swojej nowej siedziby, miał bardzo specyficzne wymagania w nowej siedzibie. W każdym przypadku hala dla CAPTRON Elektronic GmbH musiała być większa, ponieważ powodem tego nowego budynku była mniejsza przestrzeń w dawnej rezydencji monachijskiej. Tam mieszkali do wynajęcia i ze względu na ruchliwe miejsce Bellm nie zatrudniał już pracowników mimo iż rynek międzynarodowy się rozwijał.

CAPTRON opracowuje i produkuje czujniki elektroniczne, przyciski i przełączniki, które wcześniej mogły popchnąć większość ludzi w niemieckim mieście: sygnały alarmowy i zatrzymania dla pociągów i pociągów podmiejskich. Producenci tacy jak Siemens i Daimler są jednymi wśród wielu klientów. Oprócz inżynierii ruchu produkty są wykorzystywane w przemyśle automatyki, produkcji półprzewodników i zakładach.

 

Założyciel firmy sformułował konkretne wymagania

Rynek z przyszłością. Pionierskie powinny być także siedziby. Ich własne pragnienia były na pierwszym planie - „Tak jak tego potrzebujemy”. Bellm celowo sformułował swoje życzenia, ponieważ chciał długoterminowego rozwiązania. Syn Philip, który pracuje w branży od dziesięciu lat, pewnego dnia przejmie firmę. Dlatego Reinhard Bellm poszukiwał architekta, który chciałby uwzględnić swoje wymagania w planowaniu i jednocześnie wnieść własne pomysły. Zanim możliwe było określenie ostatecznej wielkości siedziby, potrzebowali konkrentej lokalizacji. Samo Monachium było zbyt drogie. Ponieważ Bellm chciałby zatrzymać swoich pracowników, liczyłó się tylko jedno rozwiązanie. W końcu udało się znaleźć Olching. Wielkim żądaniem, które Bellm chciał zrealizować w nowym budynku, była niezależność od dostaw energii. Ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, z których każde powinno być niezależne od paliw kopalnych. Pierwszym ważnym krokiem była instalacja pompy ciepła, którą można łatwo zasilać wodami gruntowymi w nowym miejscu. Wody podziemne wypełniają jednocześnie zbiornik i staw, który jest tworzony przed wejściem do firmy. Zamiast systemu klimatyzacji budynek jest ogrzewany i chłodzony przez ogrzewanie ścienne i podłogowe oraz promiennikowe panele sufitowe. Energia elektryczna jest wytwarzana przez system fotowoltaiczny i wprowadzana do sieci. Koncepcja energetyczna wewnątrz budynku była kontynuowana przy użyciu technologii oszczędzania energii. Oświetlenie - stosowane zmiennie w technologii BUS i ruchu - to oszczędność energii dzięki zastosowaniu diod LED i lamp fluorescencyjnych. Konsekwentne i logiczne dla firmy w zakresie technologii czujników była instalacja technologii transponderów bezkluczykowych do obsługi drzwi. „Technologicznie zmusza się do takiego rozwiązania” - mówi Reinhard Bellm. Wreszcie utracony transponder, w przeciwieństwie do konwencjonalnego klucza, można łatwo wykluczyć z systemu. System blokowania jest chroniony przed nadużyciami. Wrażliwe obszary produkcji są dodatkowo otwierane przez czujniki linii papilarnych.

 

Środowisko, które ma się bawić

Decydujący czynnik dla pomyślnego wdrożenia życzeń i pomysłów Bellm widzi w ścisłej współpracy z architektem. Musi być przygotowany, by odpowiedzieć na życzenia klienta i doradzić, czy coś jest możliwe, czy nie. Właściwy wybór architekta chronił Bellmów przed kosztowną przebudową, która mogła nastąpić po ukończeniu inwestycji. W trakcie budowy posiadacze widzą, że zaprojektowana kafeteria jest zbyt mała dla rosnącej liczby pracowników. Tak to właśnie wyglądało w dużym skrócie.

Gustownie urządzone biuro z dużą ilością drewna przyczynia się, podobnie jak i wiele innych szczegółów, do lepszego samopoczucia pracowników przebywających w budynku firmy. Jasne, wypełnione światłem biura, sztuczna ściana wody w holu, staw przy wejściu i patio ze stołami i ławkami zapewniają komfortową atmosferę. „Środowisko powinno się bawić”, mówi Reinhard Bellm. Dlatego ważne było, aby zaoferować swoim pracownikom wspaniałe miejsce pracy. Bellm: „Jeśli czują się dobrze, mamy i dobre produkty”. Pracownicy byli również zaangażowani na wczesnym etapie planowania ruchu. Każdy kierownik działu został zaproszony do samego biura, aby zoptymalizować działanie i przepływ pracy. Pozytywna atmosfera się nakręca. W Olching znana jest już niezwykła półokrągła konstrukcja ze stawem karpia koi. Oferty pracy w Captron są popularne w regionie jak i poza nim. Było znacznie mniej problemów ze znalezieniem pracowników, poinformował szef firmy. Nawet w firmie wpływ nowego budynku był wymierny. Wydajność jest wyższa. Niektórzy kandydaci z pewnością będą mieli szansę pracować w Captron, ponieważ jest już wystarczająco dużo miejsca.


Bericht von Frank Muck, wydanie 5 | 4 marca 2011 r.

csm_CAPTRON-news-dhz-ag-5_110304_fa4fc1a7b4
csm_CAPTRON-news-geb%C3%A4ude-3d-01_8d657dc132
csm_CAPTRON-news-geb%C3%A4ude-3d-02_448a7d662c
csm_CAPTRON-news-geb%C3%A4ude-3d-03_582d461654